TV der bevæger dig

Billund Lufthavn sidder tungt på 10. pladsen

00:19

Rigtig mange passagerer vælger fortsat at tage flyveren til og fra Billund Lufthavn.

Billund Lufthavn ligger på 10. pladsen over lufthavne i Norden. Foto: Louise Mathilde Johnsen, TV SYD

1 af 2

Billund Lufthavn var i 2016 Nordens 10. største lufthavn, og passagertallene for første halvår 2017 sikrer sandsynligvis endnu en 10. plads

Intet tyder på, at Billund Lufthavn forlader 10. pladsen på listen over de største lufthavne i Norden. Sidste år rejste godt 3 mio. passagerer fra Billund, og i første halvår af 2017 ligger tallet på over 1,5 mio.

Det tyder derfor på, at 10. pladsen for 2017 allerede nu er sikret.

Risikoen for at ryge ned på 11. pladsen er ikke overhængende. Stockholm Bromma Lufthavn på den nuværende 11. plads har et årligt passagertal på en halv mio. lavere end Billund.

Niendepladsen er heller ikke realistisk for Billund. Her ligger Stavanger Sola Lufthavn med 4.193.665 årlige passagerer. Altså over en mio. flere end Billund.

Der findes flere end hundrede lufthavne i Norden.

Billund Lufthavn var i 2015 Nordens mest internationale lufthavn i kraft af, at trafikken langt overvejende var international. Kun knap fire pct. af trafikken var indenrigs.

Nordens ti største lufthavne

Antal passagerer i første halvår 2017 og ændring i procent sammenlignet med samme periode 2016.
1. Kastrup 14 020 825/ +2,3%
2. Gardermoen 13 203 877/ +8,7%
3. Arlanda 12 817 065/ +9,0%
4. Helsingfors 9 034 244/ +8,6%
5. Keflavík 3 606 000*/ +46,7%
6. Landvetter 3 208 068/ +5,0%
7. Bergen 2 909 020/ +0,8%
8. Trondheim 2 182 463/ +0,6%
9. Stavanger 2 023 128/ -1,1%
10. Billund 1 513 773/ +9,1%
(Kilde: www.sydsvenskan.se)

 

Nordens 20 største lufthavne 2016:

Nr.LandLufthavnPassagererÆndring
1.DKKøbenhavns Lufthavn29.043.287+9.1%
2.NOOslo Gardermoen Lufthavn25.788.610+4.5%
3.SEStockholm Arlanda Lufthavn24.702.419+6.7%
4.FIHelsinki Vantaa Lufthavn17.184.681+4.6%
5.ISReykjavik-Keflavik Lufthavn6.821.358+40.4%
6.SEGøteborg Landvetter Lufthavn6.375.512+3.5%
7.NOBergen Flesland Lufthavn5.949.060-1.2%
8.NOTrondheim Værnes Lufthavn4.417.490+1.5%
9.NOStavanger Sola Lufthavn4.193.665-6.8%
10.DKBillund Lufthavn3.092.013+6.2%
11.SEStockholm Bromma Lufthavn2.506.543+0.7%
12.SEMalmø Sturup Lufthavn2.219.565+2.3%
13.NOTromsø Lufthavn2.104.861+4.8%
14.SEStockholm Skavsta Lufthavn2.029.465+11.9%
15.NOBodø Lufthavn1.801.249+3.9%
16.DKAalborg Lufthavn1.520.987+5.6%
17.NOSandefjord Torp Lufthavn1.455.264-5.7%
18.NOMoss Lufthavn Rygge1.304.379-20.6%
19.SELuleå Lufthavn1.197.550+1.7%
20.NOÅlesund Vigra Lufthavn1.060.561-1.8%
Kilde: check-in.dk

 

Følg KV17 i vores nyhedsapp
Følg KV17 i vores nyhedsapp
Følg KV17 i vores nyhedsapp