TV der bevæger dig

Drivvådt år: Så meget regn er der faldet i din kommune

I ni ud af 14 kommuner her i området er der allerede faldet mere regn end der er forventet i hele 2017. Foto: Sonny Munk Carlsen, Scanpix

Efteråret var det mest regnfulde i 33 år – og samtidig har 2017 været det koldeste år nogensinde.

Hvis du føler at det har været et vådt og koldt år, endda vådere end normalt, så er det med stor sandsynlighed rigtigt.

- 64 kommuner – eller omkring to tredjedele af alle kommuner – har allerede nu fået deres forventede 2017-nedbør, siger klimatolog hos DMI, Mikael Scharling, i en pressemeddelelse.

Samme billede tegner sig i Syd- og Sønderjylland. I ni ud af 14 kommuner her i området er der allerede faldet mere regn end der er forventet i hele 2017.

Omkring to tredjedele af alle kommuner har allerede nu fået deres forventede 2017-nedbør.

Mikael Scharling, klimatolog, DMI

Vådest har det været henholdsvis vest- og sydpå. På den regnvåde førsteplads ligger Fanø, hvor der er faldet 10,7 procent mere regn end normalt. Aabenraa og Esbjerg Kommuner tager sig af de øvrige pladser på nedbørspodiet med henholdsvis 8,8 og 8,0 procent mere regn end normalt.

Mikael Scharling har beregnet nedbøren for de 98 danske kommuner fra den 1. januar til og med den 12. december. Det samlede tal har han efterfølgende sammenlignet med den nedbør, kommunen normalt får på et år ved at se på gennemsnitsnedbøren i perioden 2006-2015.

Men der findes faktisk også fire kommuner her i området, hvor nedbørsmængden har været mindre end normalt. Her skiller Fredericia Kommune sig markant ud. Indtil videre er der faldet 11,2 procent mindre regn end normalt. Langt derefter ligger Horsens, Hedensted og Kolding Kommuner, hvor der er faldet mellem 3,9 og 2,6 procent mindre nedbør end normalt.

Hvordan ser det ud hos familie og venner i resten af landet? Det kan du se på DMIs hjemmeside.

KommuneNedbør til 12. dec. (mm)Normal for 2006-15 (mm)Over/under års-normal (%)
Fanø952,7860,610,7
Aabenraa1021,6939,48,8
Esbjerg1000,7926,98,0
Tønder993,4927,77,1
Sønderborg802,6759,95,6
Haderslev921,7896,32,8
Vejle936,5918,71,9
Vejen975,8959,91,7
Varde946,2939,10,8
Billund976,5976,70,0
Kolding848,9871,5-2,6
Hedensted766,4795-3,6
Horsens748,8779,4-3,9
Fredericia 723,8815,3-11,2

 

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden