TV der bevæger dig

Her er kommunerne med de fleste stemmer

Foto: Grafik: Thomas Hjelm, TV SYD

Hedensted på valgaftenen. Kommunen fik den næsthøjeste stemmeprocent ved dette kommunalvalg. Kun overgået af Fanø. Foto: Claes Adel, TV SYD

1 af 2

I flere af de syd- og sønderjyske er stemmeprocenten højere end landsgennemsnittet.

Generelt har valgdeltagelsen ved kommunalvalget i år været høj i de 14 kommuner, TV SYD dækker, hvis man sammenligner med valgdeltagelsen på landsplan, de lå på 70,8 pct.

Ni af 14 kommuner lå over landsgennemsnittet (se skema nedenfor).

Højst var valgdeltagelsen på Fanø. Her stemte 85,74 procent af de stemmeberettigede borgere ved valget tirsdag. Efter Fanø kommer Hedensted med en valgdeltagelse på 75,06 procent. Lige i hælene kommer Sønderborg med 74,24 procent, så Haderslev og Billund.

Horsens og Esbjerg skraber bunden med en valgdeltagelse på henholdsvis 68,47 og 69,11 procent, der altså er under landsgennemsnittet ved dette års valg. 

Selvom syd- og sønderjyderne er flinke til at bruge deres stemmeret, er der dog i 11 kommuner tale om en lavere stemmeprocent end ved valget for fire år siden. Kun på Fanø og i Sønderborg og Esbjerg var stemmeprocenten højere i år.

Valgdeltagelsen ved tirsdagens kommunalvalg blev på landsplan en smule lavere end ved kommunalvalget i 2013, hvor stemmeprocenten endte på 71,9 procent, hvilket var rekorden ved et kommunalvalg nogensinde.

KommuneKV17KV13+/-
Fanø85,7485,420,32
Hedensted75,0676,14-1,08
Sønderborg74,4674,140,32
Haderslev73,3574,08-0,73
Billund72,8074,12-1,32
Varde72,3573,39-1,04
Tønder71,9673,32-1,36
Kolding71,8671,95-0,09
Vejen71,8672,45-0,59
Fredericia70,6373,30-2,67
Aabenraa70,5771,84-1,27
Vejle70,4971,30-0,81
Esbjerg69,1168,940,17
Horsens68,4770,48-2,01

 

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden