TV der bevæger dig

Her er regionsrådet for Syddanmark

Carl Holst blev igen den største stemmesluger i Region Syddanmark.

Nu er stemmerne optalt for regionsrådet i Region Syddanmark. Carl Holst (V) blev topscorer i personlige stemmer med 94.197. Hans nærmeste modkandidat, Poul-Erik Svendsen (S), fik 34.738 personlige stemmer.

Her er regionsrådet nævnt i den rækkefølge, kandidaterne er valgt:

 

 

1 Carl Holst, Rødding, Venstre

2 Poul-Erik Svendsen, Assens, Socialdemokratiet

3 Stephanie Lose, Esbjerg, Venstre

4 Karsten Uno, Esbjerg, Socialdemokratiet

5 Bo Libergren, Odense, Venstre

6 Jørn Lehmann Petersen, Sønderborg, Socialdemokratiet

7 Thies Mathiasen, Haderslev, Dansk Folkeparti

8 Lasse Krull, Odense, Det Konservative Folkeparti

9 Preben Jensen, Billund, Venstre

10 Pia Tørving, Odense, Socialdemokratiet

11 Preben Friis-Hauge, Varde, Venstre

12 Vibeke Syppli Enrum, Svendborg, Enhedslisten

13 Sonny Berthold, Vejle, Venstre

14 Bente Gertz, Fredericia, Socialdemokratiet

15 Niels Erik Søndergaard, Odense, Dansk Folkeparti

16 Carsten Abild, Otterup,Venstre

17 Karsten Hønge, Odense, Socialistisk Folkeparti

18 Kristian Grønbæk Andersen, Odense, Radikale Venstre

19 Thyge Nielsen, Varde, Venstre

20 Poul Andersen, Middelfart, Socialdemokratiet

21 Tage Petersen, Sønderborg, Venstre

22 Pierre Topaz, Vejle, Socialdemokratiet

23 Susanne Eilersen, Fredericia, Dansk Folkeparti

24 Christian Kloppenborg-Skrumsager, Kolding, Venstre

25 Simon Hempel-Jørgensen, Kolding, Socialdemokratiet

26 Mette Bossen Linnet, Tønder, Venstre

27 Mikkel Andersen, Kolding, Enhedslisten

28 John Lohff, Sønderborg, Det Konservative Folkeparti

29 Hans Philip Tietje, Aabenraa, Venstre

30 William Jensen, Svendborg, Socialdemokratiet

31 Holger Gorm Petersen, Vejle, Dansk Folkeparti

32 Peder Hvejsel, Fredericia, Venstre

33 Meho Selman, Odense, Socialdemokratiet

34 Herdis Hanghøi, Ferritslev Fyn, Venstre

35 Peter Christensen, Tønder, Socialdemokratiet

36 Marianne Mørk Mathiesen, Liberal Alliance

37 Poul Sækmose, Ærø, Det Konservative Folkeparti

38 Ida Damborg, Kolding, Socialistisk Folkeparti

39 Jens Møller, Løgumkloster, Venstre

40 Peter Kofod Poulsen, Haderslev, Dansk Folkeparti

41 Andrea Terp, Aabenraa, Socialdemokratiet.
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden