TV der bevæger dig

Penge gives væk til ildsjæle

Ungehuset Værket i Varde får nu gavn af den tidligere pengepulje. Nu udløses en ny.

Realdania er klar fra i dag torsdag med 45 mio. kr. til ildsjæle-projekter, der giver mere livskvalitet i byggemiljøet.

Så kan de frivillige ildsjæle godt begynde at sætte ansøgninger sammen. Realdania offentliggør i dag torsdag, at der nu kommer en pulje med 45 mio. kr. til en række projekter.

Ungehuset Værket i Varde har gavn af den tidligere pengepulje fra Realdania. Det samme har et projekt i Lunderskov:  

Sydjyllands Veterantog SJVT er i gang med med at genskabe remisen og arealet øst for Lunderskov station, klubbens hjemsted, til et jernbane historisk område. Dert skal fortælle om industrialiseringen af Danmark. Området er ikke i dag offentligt tilgængeligt men, det er klubbens idé at åbne området for offentligheden i forbindelse med veterantogskørsel, hvor vedligehold, eftersyn og klargøring af damplokomotiver vil demonstreres.

For at komme i betragtning som ansøger skal man helt overordnet "medvirke til at skabe udvikling og forandring samt styrke livskvaliteten i det byggede miljø" og "understøtte de prioriterede problemstillinger i vores initiativer og programmer". Men man kan læse meget mere om det hele på Realdanias hjemmeside realdania.dk.

 

 

 

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden