TV der bevæger dig

Preben har travlt med at fordele julehjælp

I Vejen har Dansk Folkehjælps lokalformand Preben Pedersen travlt med at gå ansøgninger om julehjælp igennem. Foto: Christian Kallenbach, TV SYD

Flere end nogensinde har ansøgt Dansk Folkehjælp om julehjælp i år. I TV SYDs område er stigningen på 4 procent.

I Vejen har Dansk Folkehjælps lokalformand Preben Pedersen travlt med at gå ansøgninger om julehjælp igennem.

Julehjælp er helt afgørende for, at udsatte familier får en god jul.

Preben Pedersen, formand, Dansk Folkehjælp, Vejen

Totalt har flere end nogensinde har ansøgt Dansk Folkehjælp om julehjælp i år. 

På landsplan har 15.231 søgt om julehjælp, hvilket er præcis 1.000 flere end sidste år.

I det område, som TV SYD dækker, er der kommet 2.560 ansøgninger til Dansk Folkehjælp om julehjælp - det er 108 flere end sidste år.

Læs også JULEHJÆLP Ny model hjælper endnu flere familier: - Det er jo det, det hele handler om

Tallene dækker over store udsving fra kommune til kommune.

I Aabenraa, Esbjerg, Fredericia, Haderslev og Vejle er der en stor stigning i antallet af ansøgninger, mens Horsens, Kolding og Vejen har fået færre ansøgninger.

- Mange oplever at have færre penge til rådighed, og det giver begrænsning på, hvor meget de har at bruge på at fejre jul og give gaver. Derfor er julehjælp helt afgørende for, at udsatte familier får en god jul, siger Preben Pedersen, Dansk Folkehjælp i Vejen, til TV SYD.

Ansøgninger om julehjælp hos Dansk Folkehjælp
Kommune20172018ForskelProcent
Aabenraa Kommune2703144416%
Billund Kommune6753-14-21%
Esbjerg Kommune2803183814%
Fanø Kommune67117%
Fredericia Kommune1491661711%
Haderslev Kommune232246146%
Hedensted Kommune9594-1-1%
Horsens Kommune299293-6-2%
Kolding Kommune275271-4-1%
Sønderborg Kommune234232-2-1%
Tønder Kommune133126-7-5%
Varde Kommune12613486%
Vejen Kommune126116-10-8%
Vejle Kommune2502803012%
Samlet254226501084%

 

Julehjælpen

Julehjælpen har en samlet værdi af 1.500 kr. pr. familie og består af:

  • Købmandskurv til værdi á 500 kr.
  • 1 gavekort til børnene til legetøj til værdi á 500 kr.
  • 1 gavekort til børnene til sportstøj til værdi á 500 kr.
  • Julehjælpen uddeles af Dansk Folkehjælps frivillige.

Familierne, der modtager julehjælp, skal være enlige forsørgere på overførselsindkomst og have hjemmeboende børn under 18 år. Alle ansøgninger bliver tjekket af de sociale myndigheder i ansøgerens bopælskommune.

Ny og forbedret app - hent den nu
Ny og forbedret app - hent den nu
Ny og forbedret app - hent den nu