TV der bevæger dig

Rentefald har sat turbo på hushandlerne

04:45

1 af 2

En helt ny opgørelse fra Boligsiden.dk viser, at der er solgt rekord-mange huse i de første to måneder af 2015. I de kommuner, som TV SYD dækker er der en stigning i hushandler i februar måned i år i forhold til sidste år på 31.2 procent. Vejen, Horsens og Hedensted topper salgslisten, mens Tønder er ene om et fald i salget.

I Vejen Kommune er der alene i februar i år handlet 38 boliger mod 19 boliger samme måned sidste år - altså en fordobling.

- Boligmarkedet havde fart på i 2014, men det fortsætter med at accelerere. Den lave rente betyder ikke bare, at der er gode låneforhold; den helt unikke situation på lånemarkedet har også sænket barren for, hvem der kan komme i betragtning til et boliglån, og den potentielle købermasse er formodentlig større nu, end den har været i årevis?, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk.

Her kan du se tallene for din kommune. Den første kolonne er sidste års salg i februar efterfulgt af 2015-salget og til sidst er det udviklingen i procent:

Aabenraa233552,20%
Billund15150,00%
Esbjerg697914,50%
Fanø13200,00%
Fredericia203050,00%
Haderslev223140,90%
Kolding415022,00%
Sønderborg294141,40%
Tønder2019-5,00%
Varde2719-29,60%
Vejen1938100,00%
Vejle526525,00%
Hedensted233656,50%
Horsens436960,50%

 

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden