TV der bevæger dig

Se hvem der kommer

06:14

Dronningen har inviteret gæster på Gråsten Slot.

1 af 2

Dronningen har inviteret gæster mandag aften på Gråsten Slot. Se gæstelisten her.

Det er en gammel tradition, at de royale inviterer gæster på Gråsten Slot, når de holder sommerferie der.

Fra den kongelige familie kommer Hendes Majestæt Dronningen, Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen og Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte.

Fra hoffet kommer:

Hofmarskal, kammerherre Michael Ehrenreich

Kammerherreinde Lemmi Tui

Hofdame Ane Vibeke Foss

Jourhavende Adjudant, major Thomas Søborg Lassen

H.K.H. Prinsgemalens Adjudant, major Michael de Voss

Detachementskommandør, kaptajn Kristoffer Harpøth Bjørnsen

Gæsterne er:

Museumsinspektør, Museet på Sønderborg Slot Inge Adriansen

Chef for Totalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland, oberst Flemming Kent Vesterby Agerskov

Oberstinde Marianne Vesterby Agerskov

Borgmester, Aabenraa Kommune Thomas Andresen

Fru Vivian Andresen

Formand for Museet Holmen Jens Andresen

Fru Karen Hedemann Andresen

Generalkonsul, Kgl. Dansk Generalkonsulat, Flensborg Henrik Becker-Christensen

Generalkonsulinde Grethe Marie Bay

Læge Merethe Berkjær

Folketingsmedlem Mette Bock

Hr. Hans Jørn Bock

Indehavere af Gram Slot Svend Brodersen

Fru Sanne Brodersen

Folketingsmedlem Jan Rytkjær Callesen

Ledsager Helle Nissen

Biskop over Haderslev Stift Marianne Christiansen

Generalsekretær, Sydslesvigsk Forening Jens A. Christiansen

Fru Mette Lene Dalsgaard Christiansen

Adm. Direktør, Danfoss Jørgen Mads Clausen

Fru Anette Merete Nøhr Clausen

Formand for Dansk Industri Sønderjylland Erling Duus

Fru Mette Duus

Folketingsmedlem, fhv. minister Benny Engelbrecht

Fru Charlotte Riis Engelbrecht

Kulturchef i Sønderborg Kommune John Bøgelund Frederiksen

Fr. Rebekka Bøgelund

Fg. Chef for Hærhjemmeværnsdistrikt Sønderjylland, major Jan Gade

Ledsager Dorte Bonde

Borgmester, Haderslev Kommune Hans P. Geil

Fru Lone Boysen Jessen Geil

Kommunaldirektør, Sønderborg Kommune Søren Bonde Hansen

Fru Ulla Mokkelbost

Formand, Sydslesvigsk Forening Jon Hardon Hansen

Fru Petra Hansen

Formand for Gråsten Ringriderforening Bo Hansen

Fru Anne Marie Hougaard Hansen

Chefsekretær i Statsforvaltningen Birgitte Hansen

Hr. Lars Hansen

Læge Tine Hermann

Hr. Andreas Hermann

Provst i Sønderborg Provsti Anne Margrethe Raabjerg Hvas

Hr. Folmer Raabjerg Hvas

Formand, I.P. Nielsen Fonden Anna Margrethe Ikast

Hr. Kaj Ikast

Læge Per Iversen

Fr. Anna Margrethe Buhl

Læge Rikke Ellegaard Jensen

Hr. Tue Ulrik Bock

Direktør, Ip nordic Thorben Jensen

Fru Pauline Jensen

Adm. direktør, chefredaktør, Jydske Vestkysten Peter Orry Jensen

Fru Anne Harborg Orry Jensen

Generalsekretær, Deutsches Generalsekretariat, Aabenraa Uwe Jessen

Fru Hanne Weitling Jessen

Kommunaldirektør, Aabenraa Kommune Niels Johannesen

Fru Sonja Miltersen

Formand, Bund Deutscher Nordschleswiger Hinrich Carsten Jürgensen

Fru Micky Jürgensen

Museumsinspektør, Kunstmuseet Brundlund Slot Katrine Kampe

Hr. Bent Ziska Jensen

Direktør, Ecco Sko Hanni Toosbuy Kasprzak

Direktør, Ecco Sko Dieter Kasprzak

Oberst, Chef for Fighter Wing Skrydstrup Lars Smedegaard Kjøller

Ledsager Dorte Clemmensen

Borgmester, Sønderborg Kommune Erik Lauritzen

Fru Bente Knudsen Lauritzen

Direktør, Museum Sønderjylland Orla Madsen

Fru Jonna Koch Kortegaard

Bestyrelsesformand, Sønderjyllands Symfoniorkester Pia Bech Mathiesen

Hr. Jesper Kamp Nielsen

Politidirektør Jørgen Meyer

Fru Eva Henriksen

Overinspektør på Kunstmuseet Tønder Ove Mogensen

Adm. direktør, chefredaktør, Flensborg Avis Jørgen Møllekær

Fru Helle Møllekær

Kommunaldirektør, Tønder Kommune Svend Erik Møller

Fru Tove Rosbjerg

Formand for Det lille Teater Ole Gaul Nilum

Fr. Ruth Gaul Nilum

Chefredaktør, Der Nordschleswiger Jürgen Gwyn Nissen

Fru Käthe Freiberg Nissen

Galleriejer Kim Nørballe

Fr. Lone Mikkelsen

Minister for Børn, Undervisning og Ligestilling Ellen Trane Nørby

Fhv. borgmester Bendt Olesen

Fru Inge Olesen

Formand, Sønderjydsk Hjælpefond Kurt Philippsen

Fru Sigrid Philippsen

Folketingsmedlem Peter Kofod Poulsen

Overinspektør, Museet på Sønderborg Slot Carsten Porskrog Rasmussen

Fru Marion Boisen

Borgmester, Tønder Kommune Laurids Rudebeck

Fru Lene Andersen Rudebeck

Provst i Aabenraa Provsti Kirsten Krochov Sønderby

Hr. Jon Venzel Sønderby

Vicedirektør i Statsforvaltningen, stiftamtmand Torben Sørensen

Byretspræsident Karen Thegen

Sognepræst, Gråsten Jan Unold

Fru Line Helena Bak Unold

Direktør, Danlamp Jan Vesterlund

Fru Mette Engesgaard

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden