Én kommune har fortsat markant flere coronasmittede borgere

Kolding Kommune har tæt på dobbelt så mange smittede som den nærmeste kommune på listen.

Smitten er forsat stigende i Syd- og Sønderjylland. I otte af kommunerne, TV SYD dækker, er smitten steget siden i går. Kun fire kommuner har en faldende smitte.

Særligt Kolding Kommune driver smitten i regionen. Med 149 smittede lørdag i løbet af de senest syv dage har kommunen seks flere smittede end fredag. Det betyder, at kommunen har langt flere smittede end de andre kommuner.

Nummer to på listen er Vejle Kommune, som har 87 smittede. Et lille fald fra fredag, hvor der var 92 smittede.

Hvad er testjusteret incidens?

351 nye smittede i Region Midtjylland og Region Syddanmark 

På landsplan er der det seneste døgn 1030 personer, der er bekræftet smittet med coronavirus. 105 af dem er fra Region Syddanmark, hvor 246 nye smittede bor i Region Midtjylland.  

Det viser tal fra Statens Serum Institut (SSI).

På landsplan er antallet af indlagte steget med to til 55. Én af dem er fra Region Midtjylland, hvor der i Region Syddanmark er seks nye indlagte.

Incidens de sidste syv dage
KommuneAntal smittedeIncidensTestjusteret incidens
Fanø12937,3
Esbjerg6758,149,42
Varde1224,127,68
Billund1556,549,81
Vejle8773,871,45
Hedensted2042,640,89
Horsens5559,159,92
Fredericia387461,74
Kolding149160,2136,31
Vejen1944,437,77
Haderslev2239,735,66
Sønderborg2027,230,59
Aabenraa65111,290,89
Tønder924,426,24
Smittede i alt579