Rekordhøj smitte endnu engang i det syd- og sønderjyske

Aldrig har så mange borgere i Syd- og Sønderjylland haft en positiv coronatest. I kun en enkelt kommune er smitten faldende.

Endnu en dag med corona-smitte iblandt os, og endnu en dag med en kedelig rekord. Aldrig har så mange været smittet med covid-19 i Syd- og Sønderjylland.

I alt er der 42.664 registrerede tilfælde af corona-smitte i de syd- og sønderjyske kommuner de seneste syv dage. I går lå dét tal på 41.354. 

Det viser tal fra Statens Serum Institut.

Stigning i næsten alle kommuner

I 13 af de 14 kommuner, som TV SYD dækker er smitten stigende siden i går. Det er kun i Varde Kommune, at smitten er faldende fra 2.822 til 2.816 smittetilfælde den seneste uge. 

Esbjerg indtager endnu engang pladsen som den kommune i Syd- og Sønderjylland med flest smittede. Her 6.627 smittede de seneste syv dage, hvilket er 173 flere siden i går. 

I Fanø Kommune har smitten også taget til, hvor 112 borgere er konstateret smittet med covid-19 over den seneste uge. I går lå lød tallet på 86 smittede. 

På landsplan har 53.655 personer det seneste døgn fået besked om, at de er smittet med coronavirus.

I tabellen herunder, kan du danne dig et overblik over, hvordan det ser ud med vaccinationerne i dit område:

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa47.29080,646.43179,135.27860,1
Billund22.20983,321.80281,716.59362,2
Esbjerg95.79082,993.93881,370.37260,9
Fanø2.96586,72.92585,62.37669,5
Fredericia43.07883,542.21681,832.31162,6
Haderslev45.65482,644.75580,933.60160,8
Hedensted39.60284,138.94682,729.52562,7
Horsens77.01081,475.47679,855.84259
Kolding76.98882,375.49180,755.31659,1
Sønderborg61.68383,660.4788246.43763
Tønder29.95781,429.33579,722.20660,3
Varde41.2098340.38981,330.93662,3
Vejen34.99482,234.23180,425.53460
Vejle97.92782,296.02880,670.48759,20