Smitten når ny milepæl med over 40.000 smittede i Syd- og Sønderjylland

I Syd- og Sønderjylland er smitten i alle kommuner undtaget Fanø steget. I Slesvig-Holsten har smitten slået en ny rekord.

En milepæl. 

Sådan sagde statsminister Mette Frederiksen (Socialdemokratiet) på et pressemøde onsdag aften. Her handlede det om genåbning, men torsdag handler det om antallet af smittede. 

I alt er der 41.354 registrerede tilfælde af corona-smitte i Syd- og Sønderjylland de seneste syv dage. Det er det højeste nogensinde.

Det viser tal fra Statens Serum Institut.

Af alle 14 kommuner i Syd- og Sønderjylland er Esbjerg Kommune den kommune, hvor smitten er højest. Her er 6.454 smittede de seneste syv dage. Lavest er det i Fanø Kommune, hvor kun 86 er smittede de seneste syv dage. 

Kigger man lidt sydpå har Slesvig-Holsten også nået nye højder. Her er der 29.398 smittede de seneste syv dage. Det betyder, at Slesvig-Holsten har et incidenstal på 1009,9.

På landsplan har smitten slået sin egen rekord - igen. 51.033 er bekræftet smittet med coronavirus - heraf har 3.119 personer været testet positive før. 

Den høje smitte kommer dagen efter et pressemøde, hvor alle restriktioner - med undtagelse af test ved indrejse til Danmark - bliver fjernet fra 1. februar. Det betyder blandt andet, at man ikke længere vil betegne covid-19 som en samfundskritisk sygdom.

- I aften kan vi sænke skuldrene og finde smilet frem. Vi kan nu fjerne de sidste coronarestriktioner i Danmark, sagde Mette Frederiksen (S).

Smitten stiger i alle kommuner - undtaget én

I alle de syd- og sønderjyske kommuner, som TV SYD dækker, er smitten steget - med undtagelse af Fanø Kommune. 

Se hvordan det går med smitten i din kommune lige her.

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa47.28880,646.41079,13521560
Billund22.20383,321.78481,71651561,9
Esbjerg95.78282,993.91681,37021960,8
Fanø2.96586,72.91985,4236569,2
Fredericia43.07683,542.20181,83226262,5
Haderslev45.61882,644.74380,9351560,6
Hedensted39.60084,138.93082,62947162,6
Horsens76.99981,474.41579,75569958,9
Kolding76.98382,375.46180,75518659
Sønderborg61.68483,660.452824634362,8
Tønder29.95381,429.32979,72213960,1
Varde41.20382,940.37781,33087362,1
Vejen34.99582,234.21780,42549059,9
Vejle97.92182,296.00280,67031759
I alt716.27082,8701.15681,249560961,4