Smitten stiger i vestjyske kommuner

Særligt i Esbjerg Kommune er smittetilfældene steget siden tirsdag.

Smittetilfældene i Syd- og Sønderjylland er stabiliseret over de seneste syv dage. Alt i alt er 3.580 personer konstateret smittet med coronavirus over de seneste syv dage.

Dette er dog ikke tilfældet i Vestkyst-kommunerne Tønder, Esbjerg, Fanø og Varde, hvor antallet af nye smittetilfælde over de seneste syv dage er steget sammenlignet med tirsdagens tal.

Det viser Statens Serum Instituts coronaopgørelse.

Alene i Esbjerg Kommune er der kommet 50 nye smittetilfælde til siden tirsdag, hvilket er den største fremgang i samme periode i alle 14 kommuner, som TV SYD dækker.

Sammen med de resterende tre kommuner er der 56 nye smittetilfælde siden tirsdag i det vestlige Jylland.

Andre områder går også frem

Det er ikke kun i det vestlige område af landsdelen, at smitten stiger.

I Trekantområdet er der 29 nye smittetilfælde siden tirsdag. Her går det frem særligt i Kolding Kommune med 19 af de 29 nye smittetilfælde.

I den modsatte ende ligger de tre sønderjyske grænsekommuner Tønder, Aabenraa og Sønderborg, hvor smitten er faldende med sammenlagt 19 færre nye smittetilfælde over den seneste uge.

På landsplan har 5.120 personer det seneste døgn fået besked om, at de er smittet med coronavirus.

Du kan se, hvordan det ser ud med smitten i din kommune herunder:

Herunder kan du se, hvordan det ser ud med vaccinationerne i din kommune:

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa44.81776,543.58074,47.45712,7
Billund20.85178,320.32576,33.75314,1
Esbjerg90.13678,187.89076,116.71514,5
Fanø2.847832.79281,467919,8
Fredericia40.34578,339.39776,47.56114,7
Haderslev43.17177,942.07075,96.38011,5
Hedensted37.16178,936.264777.69816,3
Horsens71.83876,269.82374,115.11616
Kolding72.07877,170.04174,913.59014,5
Sønderborg58.32079,257.02377,410.79114,6
Tønder28.47377,227.73475,24.08311,1
Varde38.80978,137.85176,27.01714,1
Vejen32.71576,731.77374,55.74513,5
Vejle91.63877,189.0467518.41515,5
I alt673.19978,0655.60976,1125.00014,5
Statens Serum Institut