Smittetal i elevatorkørsel - næste uges smittetal vil afspejle skoleåbning

Udsvingene i tallene for de enkelte dage skal man være forsigtig med at konkludere på, lyder det fra professor.

De seneste dage er smittetallene gået op og ned, op og ned.

Lørdag skete et dyk i de daglige smittetal i den sydlige del af Jylland, såvel som i resten af landet, efter en længere periode med stigende smittetal, der kulminerede med over 25.000 smittede om dagen for blot få dage siden. I går lød det landsdækkende dagligt antal smittede på 12.558, mens der i dag er 19.248 nye smittede.

Lokalt i TV SYDs sendeområde peger tallene søndag igen op. Her tager særligt kommunerne Esbjerg, Horsens og Kolding de største nyk opad med henholdsvis 72, 76 og 82 flere smittede sammenlignet med lørdagens tal. 

Faktisk er tallene for samtlige kommuner igen på vej op med undtagelse af Fanø Kommune.

Men man skal være forsigtig med at konkludere for meget på udsvingene i de daglige tal, siger professor emeritus i infektionssygdomme Eskild Petersen til Ritzau. 

I det nye år er det nogle af de befolkningstunge kommuner i TV SYDs sendeområde, hvor der er sket den største stigning i antallet af smittede. Det drejer sig primært om Esbjerg, Vejle og Kolding Kommuner.

I Esbjerg var der ved årsskiftet 1.413 smittede over en uge, et tal som i dag er steget til 2.244. I Vejle er det gået fra 1.433 til 2.130, mens det i Kolding er gået fra 1.061 til 1.606 smittede over en uge. 

Tal efter skoleåbning afventes med spænding

Men det er ikke skolernes åbning, der viser sig endnu i smittetallene.

Her forventer Eskild Petersen at kunne se effekten af skolernes åbning i den kommende uge.

- Smittetallene i næste uge bliver afgørende og vil vise os, om vi kan styre epidemien, selv om skolerne er genåbnet, siger han, siger han til Ritzau.

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa47.10180,345.70977,931.42153,6
Billund22.11582,921.39980,214.72155,2
Esbjerg95.42982,692.13879,861.14253
Fanø2.96386,42.879842.17763,5
Fredericia42.91583,141.58880,628.98556,1
Haderslev45.48082,244.09479,729.61253,5
Hedensted39.46083,838.17881,126.97156,9
Horsens76.6008173.91278,249.28352,1
Kolding76.7148274.26579,447.90951,2
Sønderborg61.42583,359.22380,341.13055,8
Tønder29.8348128.84178,319.57353,1
Varde41.06182,739.65779,927.72155,8
Vejen34.85981,833.63078,922.68253,2
Vejle97.56481,994.44679,361.53351,7
I alt713.07582,5687.71279,6460.48054,2
Statens Serum Institut