Syd- og Sønderjylland siger nej

Alle stemmer er nu talt op og resultatet bliver et klart nej. Syd- og sønderjyderne stemte mere nej end resten af landet.

Det ligger helt fast, at flertallet af vælgerne her i TV SYDs sendeområde siger nej. Endda meget mere rungende end resten af landet, hvor 53 pct stemte nej.

I Syd- og Sønderjylland stemte næsten 56 pct. nej. Helt nøjagtigt 55,7 pct.

Tallene herunder viser antallet af ja- og nej-stemmer.

ByJANEJ
Aabenraa1357216836
Esbjerg by1237420128
Esbjerg omegn1293215759
Fredericia1083015591
Kolding nord1079411022
Kolding syd1070213792
Haderslev1301817036
Hedensted1071514401
Horsens1837125505
Sønderborg1754121821
Tønder890311057
Varde1254313887
Vejen1622419663
Vejle Nord1379814249
Vejle Syd1341215663

Sådan faldt stemmerne:

De røde felter markerer stederne, hvor der er blevet stemt nej. Grønne felter markerer ja.