Her får de mest ud af eleverne i folkeskolen

Kolding Kommune er landets bedste til at udnytte folkeskoleelevernes potentiale. Det viser en ny analyse fra den borgerlige tænketank Cepos.

Kolding Kommune har haft en fremgang på over 10 procent, og dermed ligger kommunen øverst på listen over landets 98 kommuner.

Modsat er Fredericia den dårligste kommune i Danmark til at løfte eleverne i kommunes folkeskoler.

Se indslag fra Ullerup Bæk Skolen i Fredericia.

 

 

Analysen ser på elevernes karakterer og fokuserer derudover på seks forskellige faktorer. Det giver et samlet billede af den enkelte skole, den såkaldte undervisningseffektivitet (UE).  Blandt kriterierne er elevernes trivsel og sociale og økonomiske baggrund.

På det interaktive kort herunder kan du se, hvordan undervisningseffekten er i netop din kommune. Ligeledes kan du se hvor stor en frem- eller tilbagegang din kommune har haft siden den seneste analyse.

TV SYD besøger tirsdag Ullerup Bæk Skolen, Afdeling Nørre Allé. Se med i nyhederne klokken 19.30, hvor afdelingslederNils Jørgensen giver sin forklaring på den dårlige placering på Cepos’ liste.

Hele oversigten over undervisningseffekten i alle landets kommuner kan du se på Cepos’ hjemmeside.

PlaceringKommuneUE 2014/2015Gennemsnitlig UE 2012/2013-2013/2014Frem-/tilbagegang i %
1Kolding0,4240,38410,36%
5Varde0,3430,24142,02%
8Fanø0,3000,20050,00%
12Billund0,2850,24914,17%
17Hedensted0,2540,17644,51%
26Aabenraa0,1910,14333,52%
28Sønderborg0,172-0,068-353,80%
36Haderslev0,109-0,115-194,66%
38Vejen0,1010,116-13,43%
62Esbjerg-0,0070,142-105,00%
69Horsens-0,0410,054-175,69%
72Vejle-0,070-0,076-8,11%
80Tønder-0,133-0,062115,30%
93Fredericia-0,3170,051-722,20%