Medlemmerne repræsenterer forskellige foreninger og organisationer i Syd- og Sønderjylland.

To gange om året mødes repræsentantskabet for diskutere TV SYDs programmer.

Det er TV SYDs bagland, der formulerer programerklæringen, som beskriver de overordnede mål for TV SYD.

Oplysningsforbund, Seer- og Lytterorganiationer (10)

AOF-Center Sydjylland: Ole Kjær, Jelling

LOF, Syd: Kaj Dam Rasmussen, Aabenraa

LOF Kongeå: Aksel Buchholt, Rødding

FOF Sydjylland: Brian Bøglund, Tønder

FOF Vest, Henning Kjærgaard, Fanø

KLF, Kirke og Medier, Vejle: Georg Høeg, Fredericia

KLF, Kirke og Medier, Sønderj.: Erik Linden, Augustenborg

ARF, Øst: Peter C. Madsen, Kolding

ARF, Syd: Preben Sørensen, Sønderborg

ARF, Vest: Knud Erik Andersen, Varde

Erhvervsfaglige organisationer (9)

FH, Vest: Erik Nørskov Jensen, Esbjerg

FH, Kolding: Lasse

FTF, Region Syddanmark: Mads Lund, Aabenraa

Landboforeninger i Sønderjylland: Mette Sandemann, Haderslev

Det tyske mindretals Landboforening: Christian Kock, Christiansfeld

Frie bønder - Levende land: Steen Bjerregaard Jørgensen, Henne

Landbrugsrådgivning Syd: Marianne

Sønderjysk Familielandbrug: Preben Hansen, Vojens

Familie og Samfund, Region Midtjylland: Margit Lund Jørgensen, Børkop

Andre folkelige organisationer (23)

DIF, Vejle område: Benny Andersen, Brædstrup

DIF, Ribe område: Ole Jacobsen, Esbjerg

DIF, Sønderjylland: Vagn B. Mattson, Haderslev

DGI, Vejle Sydøstjylland: Lene Møller, Hedensted

DGI, Ribe: Torben Haahr

DGI, Sønderjylland: Kim Hahn, Vojens

DFIF, Sønderjyllandskredsen: Jonny Arnold, Sønderborg

DFIF, Vest: Joye Chanice Meulengracht, Vejen

DFIF, Øst: Karl Gustav Sørensen

Den Vestjyske KFUM-spejderne, Sydvestjysk Distrikt: Peter Sand Simonsen, Varde

KFUM-spejderne, Hærvejens Distrikt: Søren Nørskov, Egtved

Den Sønderjyske Forening af Meninghedsråd: Hanne B Hansen, Kliplev

Distriksforeningen for Vejle Provsti: Karen J. Klint, Vejle

Distriktsforeningen af Menighedsråd i Kolding Provsti: Jørgen Dahl, Hejls

Dansk Røde Kors, Ribe: Ella Hedegaard Andersen, Esbjerg

Dansk Røde Kors, Sønderjylland: Oda Papsø Løwenstein, Tønder

Bloddonorerne i Region Syddanmark: Bjarne Sørensen, Sønder Stenderup

ASF - Dansk Folkehjælp: Poul S. Dahl, Kolding

Dansk Røde Kors - Område Øst: Henning Wichmann, Vejle

7-kanten, Amatørscene: Inge Vad Wodskou, Varde

Sønderjysk Frivillige Brandværnsforbund: Henrik Sohl, Broager

Nyreforeningen Sydvestjylland

AFIK - Antenneforeningen for Kolding: Peter Madsen, Kolding

Mindretal og kommuner (5)

Sydslesvigsk Forening: Rasmus Meyer, Flensborg

Bund deutscher Nordschleswiger: Olav Hansen, Haderslev

Kommuner i Region Syddanmark:

Vest: Anne Marie Geisler Andersen, Esbjerg

Øst: Knud Erik Langhoff, Kolding

Syd: Thomas Andresen, Aabenraa

Særlige medlemmer udpeget af Fondsbestyrelsen (2)

Boligselskabernes Landsforening, Kreds 7: Willy Frederiksen, Esbjerg

Boligselskabernes Landsforening: Carsten Schultz-Nielsen, Varde

Støtteforeningens 36 medlemmer

Nedenstående er valgt på foreningens generalforsamling 30. marts 2023 for en toårig periode.

Område syd: (11)

Britta Bankler, Haderslev

Hans Jørgen Holm, Toftlund

Henning Hansen, Vojens

Ingolf Skousen, Vojens

Jan Køpke Christensen, Løjt Kirkeby

Jensine Schmidt, Toftlund

Jørn Juhl, Vojens

Laurids Gellert Mink, Haderslev

Meta Hansen, Vojens

Ruth Meilandt Holm, Toftlund

Verner Leonhardt, Tønder

Jørgen Mørk-Jensen, Haderslev (1. suppleant)

Kirsten Dam, Tønder (2. suppleant)

Område vest: (11)

Alf Simonsen, Bramming

Betty Madsen, Ribe

Erik Jensen, Esbjerg

Ilse Due, Grindsted

Ingeborg Schønberg Jønsson, Rødding

Ingrid Arnbjerg, Varde

Ingrid Sand Simonsen, Årre

Lillian Sørensen, Ansager

Ove Arnbjerg, Varde

Ulla Skogstad Ditlevsen, Bramming

Vakant

Enevald Bendorff, Esbjerg (1. suppleant)

May-Britt Rasmussen, Vejen (2. suppleant)

Område øst: (14)

Anni Aarestrup, Vamdrup

Bent Ginnerskov Jensen, Kolding

Ellen Christensen, Kolding

Gunnar Jensen, Vejle

Helle Sejdelin, Jerlev

Kirsten Lorenzen, Kolding

Knud Ramm-Mikkelsen, Kolding

Peter C. Madsen, Kolding

Poul Fremmelev, Kolding

Thorkild Bertelsen, Kolding

Tonny Andersen, Vejle

Tove Karlsen, Kolding

Aase Jespersen, Vejle

Vakant

Inger Irene Hansen, Kolding (1. suppleant)

Jan Studsgaard Sejr, Fredericia (2. suppleant)