Sygeplejerske i Aabenraa, serviceøkonom i Sønderborg og diplomingeniør i forsyningsteknik i Horsens. Det er de tre nye videregående uddannelser i Syd- og Sønderjylland i denne ansøgningsrunde.
I alt skal 146 studerende prøve kræfter med de nye uddannelser. Langt de fleste af dem har valgt sygeplejerskeuddannelsen i Aabenraa, mens kun ganske få satser på diplomingeniøruddannelsen i Horsens.
Ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet er der i alt 30 nye uddannelser i år. Sygeplejerskeuddannelsen i Aabenraa er med 120 den næstmest populære målt på optag. Kun bacheloruddannelsen International Virksomhedskommunikation (Engelsk) på Aarhus Universitet har optaget flere. Her har man optaget 160 studerende.