TV der bevæger dig

Repræsentantskab

TV SYD er mere end nogen anden dansk tv-station forankret i det store folkelige bagland. Hvert andet år vælges 100 aktive seere ind i TV SYDs repræsentskab.

Medlemmerne repræsenterer forskellige foreninger og organisationer i Syd- og Sønderjylland.

To gange om året mødes repræsentantskabet for diskutere TV SYDs programmer.

Det er TV SYDs bagland, der formulerer programerklæringen, som beskriver de overordnede mål for TV SYD.

TV SYDs repræsentantskab valgt i 2017.

Datoerne for de kommende repræsentantskabsmøder er: 28. november 2017 og 24. maj 2018. 

 

Oplysningsforbund, Seer- og Lytterorganiationer (13)

AOF, Region Syd: Borghild Larholm, Vojens
AOF, Esbjerg: Ole Kjær, Jelling
LOF, Sønderjylland: Thorbjørn Philipsen, Sønderborg
LOF, Vest: Allan Flink, Christiansfeld
LOF, Vejle: Jens Jørgen Erichsen, Børkop
FOF, Midt Vest: Marianne Witte, Grindsted
FOF, Jette Aggerbeck, Hejnsvig
KLF, Kirke og Medier, Vejle: Georg Høeg, Fredericia
KLF, Kirke og Medier, Sønderj.: Erik Linden, Augustenborg
KLF, Kirke og Medier, Ribe: Knud Jensen, Ribe
ARF, Syd.: Hans M.S. Hansen, Vojens
ARF, Vest: Kim Mogensen, Vorbasse 
ARF, Øst: Per Andersen, Kolding

 

Erhvervsfaglige organisationer (13)

Aabenraa Erhvervsforening: Bjarne Jørgensen,Aabenraa
LO, Ribe: Brian Lyst, Esbjerg
LO, Kolding afd.: Niels Moltrup Nielsen, Kolding
FTF, Region Syddanmark: Claus Lund-Olesen, Bov
DA, Sønderjylland: Ole Bang Jensen, Haderslev
Landboforeninger i Sønderjylland: Karsten Himmelstrup, Aabenraa
Det tyske mindetals Landboforening: Rikke Nim Festersen, Tinglev
Frie bønder - Levende land: Steen Bjerregaard Jørensen, Henne
Familielandbrug Sydvest: Per Mikkelsen, Varde
Landbrugsrådgivning Syd: Henry Juhl, Jelling
Landbrugsrådgivning: Preben Hansen, Vojens
Håndværksrådet: Brian Duus, Haderslev
Familie og Samfund, Region Midtjylland: Margit Lund Jørgensen, Børkop

 

Andre folkelige organisationer (21)

DIF, Vejle område: Benny Andersen, Brædstrup
DIF, Ribe område: Ole Jacobsen, Esbjerg
DIF, Sønderjylland: Vagn B. Mattson, Haderslev
DGI, Vejle Sydøstjylland: Lene Møller, Hedensted
DGI, Ribe: Mette Geil, Rødding
DGI, Sønderjylland: Kim Hahn, Vojens
DFIF, Sønderjyllandskredsen: Johnny Arnold, Sønderborg
DFIF, Sydvestkredsen: Julius Ravn, Varde
7-kanten, Den Vestjyske Amatørscene: Inge Vad Wodskou, Varde
KFUM-spejderne, Sydvestjysk Distrikt: Peter Sand Simonsen, Varde
KFUM-spejderne, Hærvejens Distrikt: Palle Jørgensen, Egtved
Den Sønderjyske Forening af Menighedsråd: Henriette Roberts, Aabenraa
Menighedsrådsforeningen for Vejle og Omegn: Mogens Lützen, Vejle
Distriktsforeningen af Menighedsråd i Kolding og Provst: Anni Aarestrup, Vamdrup
Dansk Røde Kors, Ribe: Ella Hedegaard Andersen, Esbjerg
Dansk Røde Kors, Sønderjylland: Oda Papsø Løwenstein, Tønder
Dansk Røde Kors - Område Øst: Sigurd Kristensen, Vejle
Bloddonorerne i Region Syddanmark: Bjarne Sørensen, Sønder Stenderup
ASF - Dansk Folkehjælp: Poul S. Dahl, Kolding
Sønderjysk Frivillige Brandværnsforbund: Henrik Sohl, Broager
AFIK - Antenneforeningen for Kolding: Peter Madsen, Kolding

 

Mindretal og kommuner

Sydslesvigsk Forening (1): Jens A. Christiansen, Padborg
Bund deutscher Nordschleswiger (1): Harro Hallmann, Aabenraa
Kommuner i Region Syddanmark (3)
Vest: Holger Grumme Nielsen, Varde
Øst: Anja Daugaard, Vejle
Syd: Anette Abilgaard Larsen, Tønder

 

Særlige medlemmer udpeget af Fondsbestyrelsen (3 - 5)

Hjemmeværnet, Landsdelsregion Vest: Rune Kronenberg, Skive
Boligselskabernes Landsforening, Kreds 7: Willy Frederiksen, Esbjerg
Boligselskabernes Landsforening: Poul Erik Rasmussen, Horsens

 

Støtteforeningens 36 medlemmer

Område syd:
Ingolf Skousen, Vojens
Henning Hansen, Vojens
Laurids G. Mink, Haderslev
Verner Leonhardt, Tønder
Holger Madsen, Agerskov
Jensine Schmidt, Toftlund
Hans Jørgen Holm, Bevtoft
Ruth Holm, Bevtoft
Gunnar Hansen, Haderslev
Christian E. Thye, Vojens
Jan Køpke Christensen, Aabenraa (1. suppleant)
Georg Jensen, Vojens (2. suppleant)

 

Område vest:

Ingrid Sand Simonsen, Årre
Peter Sørensen, Brørup
Lis Jensen, Brørup
Jørgen Finn Jensen, Brørup
Ingrid Arnbjerg, Esbjerg
Ove Arnbjerg, Esbjerg
Betty Madsen, Ribe
Ulla Ditlevsen, Bramming
Ilse Due, Grindsted
Peter Stubkjær, Brørup
Preben Sørensen, Brørup (1. suppleant)
Bodil Nielsen, Billund (2. suppleant)

 

Område øst:
Peter C. Madsen, Kolding
Ellen Christensen, Kolding
Aase Jespersen, Vejle
Svend Egon Christensen, Vejle
Thorkild Bertelsen, Kolding
Karin Michelsen, Kolding
Lissy Lorentzen, Vejle
Anders Sørensen, Vejle
Helle Sejdelin, Vejle
Karl Heinz Hansen, Børkop
Bent Ginnerskov, Kolding
Georg Michelsen, Kolding
Bruno Sejdelin, Vejle
Tonny Andersen, Vejle
Niels Poulsen, Fredericia (1. suppleant)
Gunnar Jensen, Vejle (2. suppleant)