Nataliia og hendes landsmænd slås med stress og uvished
Ukrainerne i Danmark er flygtet fra krigen i deres hjemland og lever nu i det fredelige Danmark. Alligevel har mange af dem det svært. Netop fordi de lever langt væk fra hjemland, venner og familie.
62-årige Nataliia Skalko fra Ukraine savner ligesom mange af sine landsmænd hjemlandet og hungrer efter nyt derhjemme fra. Fra ægtemanden, familien, vennerne og fra en række ukrainske og internationale medier.
Men iblandt er der også dårligt nyt om krigens tragiske konsekvenser. Nyheder om ødelæggelser og død.
Nataliia Skalko er flygtet fra krigen sammen med sine to børnebørn og bor nu i Esbjerg. Selvklart en vanskelig situation.
Hun blev stresset og kunne ikke finde sig til rette i Danmark
Lis Ladegaard Jacobsen, Kaffesmeden, om tidligere ansat fra Ukraine.
Tog hjem igen
Nataliia Skalko er meget tilfreds med at bo i Danmark lige nu, men savner naturligvis sit hjemland og især sin familie.
En tidligere ansat var i samme situation. Hun tog konsekvensen og rejste tilbage til Ukraine på trods af farerne.
- Hun kunne simpelthen ikke holde ud at være her og ikke at vide, hvad der skete derhjemme. Hun blev stresset og kunne ikke finde sig til rette i Danmark, fortæller hun.
- Vi skriver lidt sammen, og hun har det heldigvis godt, tilføjer hun.