Her er alle kandidaterne, du kan stemme på i Syd- og Sønderjylland

Folketingsvalget er nu udskrevet, og i Sydjyllands Storkreds samt i Horsens og Hedensted har partierne opstillet i alt 124 politikere, som håber på netop din stemme.

Der er mange navne og ansigter at holde styr på, nu hvor valget er udskrevet.

Du skal sætte kryds på stemmesedlen tirsdag 1. november, og det er derfor tid til at blive bekendt med de 124 politikere, som de 14 opstillingsberettigede partier har opstillet alene i Sydjyllands Storkreds samt i Horsens og Hedensted.

Alle partierne på nær Socialdemokratiet, Venstre, Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti opstiller deres kandidater på storkredsniveau. Det betyder, at de i Østjyllands Storkreds ikke opstiller kandidater specifikt i Horsens og Hedensted. 

Herunder giver vi dig et overblik over de opstillede kandidater fra hvert parti.

Enhedslisten

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Søren Egge Rasmussen
Rasmus Vestergaard Madsen
Sarah Nørris
Johanna-Maria Precht
Selma Bolø
Jan Filbært
Mathias Dahl Christiansen
Marianne Mose
Helene Hellesøe Appel
Benny Dall
Sabrina Louise Christiansen

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Enhedslistens hjemmeside.

Alternativet

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Ane Line Søndergaard
Benjamin Strand Andersen
Carsten Sohl
Ditte Madvig Evald
Hans Biering Fonsbøl
Nilas Bay-Foged

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Alternativets hjemmeside.

Frie Grønne

I Sydjyllands Storkreds opstiller Marianne Karlberg.

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Frie Grønnes hjemmeside.

Socialistisk Folkeparti

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Karina Lorentzen Dehnhardt
Nanna Bonde
David Dam Jensen
Christian Mutwa Christensen
Milo Gaarde
John Hyrup Jensen
Susanne Stenstrop Thorsen
Laurits Kaae
Wanda Madsen
Karin Nissen
Lars Olesen
Gunner Kjerulf Poulsen
Simon Dahl Verner

 Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Socialistisk Folkepartis hjemmeside.

Socialdemokratiet

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Anders Kronborg
Barbara Krarup Hansen
Benny Engelbrecht
Birgitte Vind
Bjørn Laursen
Christian Rabjerg Madsen
Jens Jonatan Steen
Jesper Petersen
Kim Eskesen
Kris Jensen Skriver
Niels Ole Beck
Theis Kylling Hommeltoft
Tommi Christensen

I Horsens opstiller Thomas Monberg Andersen.
I Hedensted opstiller Thyge Risvig.

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet i øvrigt opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det lige her.

Radikale Venstre

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Lotte Rod
Nils Sjøberg
Ole Lynggaard Jørgensen
Anne Marie Geisler Andersen
Bjarne Lastein
Lasse Skov Ovesen

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Radikale Venstres hjemmeside.

Kristendemokraterne

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Poul Harald Holm
Søren Lydeking Pedersen
Ester Esmarch
Mirjam Fibiger Olesen
Henrik Engelbrekt Refshauge
Frits Simmelsgaard Kristensen

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Kristendemokraternes hjemmeside.

Moderaterne

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Henrik Frandsen
Kasper Søstrøm Müller
Mette Kierkegaard
Frida Vyff Bruun

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Moderaternes hjemmeside.

Venstre

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Anni Matthiesen
Chris Borup Preuss
Christoffer Aagaard Melson
Eva Kjer Hansen
Hans Christian Schmidt
Jacob Chr. Nielsen
Kasper B. Mundt
Klaus Sandfeld
Niels Henning Bladt
Preben Friis-Hauge
Rikke Tangaa
Tilde Holch Duedahl
Tobias Jørgensen

I Horsens opstiller Stephan Arnold.

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet i øvrigt opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det lige her.

Det Konservative Folkeparti

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Niels Flemming Hansen
Birgitte Klippert
Casper Nørgaard Maglekær
Christian Lorenzen
Dan Foss Kragh
Dorthe Schmittroth Madsen
Frederik Bloch Münster
Jesper Højmark Esbensen
Kirsten Hassing Nielsen
Rasmus Dahlberg
Rasmus Elkjær Larsen
Rasmus Sandvej
Rikke Norlyk
Steen Holm Iversen
Steffen Peter Hansen

I Horsens opstiller Anders Krojgaard Lund.
I Hedensted opstiller Isabella Arendt.

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet i øvrigt opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det lige her.

Liberal Alliance

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Henrik Dahl
Carl Andersen
Helena Artmann Andresen
Mikkel Pedersen
Tobias Pagh
Carsten Andersen
Kim Alexander Jensen
Kenneth Kirkeby
Dorthe Wildt

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Liberal Alliances hjemmeside.

Dansk Folkeparti

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Susanne Eilersen
Josephine Alstrup
Peter Kofod
Lene Baggesø
Søren Rasmussen
Jon Krongaard
Lasse Holmqvist

I Horsens opstiller Michael Nedersøe.

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet i øvrigt opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det lige her.

Nye Borgerlige

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Pernille Vermund
Bo Kleis Christensen
Hans-Christian Gjerlevsen
Henrik Husted
Jan Køpke Christensen
Karsten Byrgesen
Kim Andkjær Doberck
Marianne Mørk Mathiesen
Rune Bønnelykke
Thomas Vedsted Rothman
Tom Andkjær

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Nye Borgerliges hjemmeside.

Danmarksdemokraterne

I Sydjyllands Storkreds opstiller:

Karina Adsbøl
Søren Espersen
Michael Mikkelsen
Kenneth Fredslund Petersen
Patrick Culmsee Bryhl

Vil du gerne vide, hvilke kandidater partiet opstiller i Østjyllands Storkreds, kan du tjekke det på Danmarksdemokraternes hjemmeside.