Rasmus Andersen har altid vidst, at han gerne vil være landmand. Køre traktor, passe dyr, holde overblikket.
Nu har han haft første skoledag på Bygholm Landbrugsskole sammen med 216 andre elever.
- Det fede er, at der er så meget forskelligt i hverdagen, du har aldrig den samme dag, siger Rasmus Andersen.
Flere har valgt at gå samme vej som ham, og lige nu oplever landbrugsskolerne en vækst, de ikke havde forventet.
Det kræver noget
16-årige Rasmus Andersen har på kort tid fundet sig godt til rette på landbrugsskolen og bag rattet i traktoren.
- Jeg er pavestolt af mit fag, for det er ikke alle, der kan være landmand. Det kræver voldsomt meget, siger han.
Han er netop begyndt på grundforløbet sammen med 15-årige Anne Vibe, der også bærer stoltheden.
- Man er fandeme sej, når man er landmand, for det er ikke noget, man bare lige gør, siger hun.
Derfor har det også en betydning for dem, at der er flere, der vælger uddannelsen til.
- Jeg synes, det er fedt, at folk åbner øjnene for det i stedet for at dømme det, og at folk gerne vil lære noget om det og føre det videre, så vi kan blive ved med at få mælk og kød, siger Anne Vibe.
Ifølge Landbrug og Fødevarer er det vigtigt at få uddannet flere, for der er brug for landmænd. Deres beregninger fra 2020 viser, at dansk landbrug i 2030 vil mangle cirka 2.200 faglærte medarbejdere.
På landsplan oplever de 11 landbrugsskoler en større vækst i år, end der har været i mere end ti år.
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
512 | 679 | 732 | 647 | 711 | 623 | 596 | 568 | 552 | 604 | 568 | 587 | 649 | 747 |
Flere i praktik
De seneste år er væksten kun gået en vej på Bygholm Landbrugsskole, og det er op.
- Vi oplever en så stor stigning, at vores skole er mere end fyldt. Det er pragtfuldt, og det gør det lidt sjovere at køre med fyldte klasser, siger forstander Erik Kristensen.
De havde ikke regnet med at vækste i disse år, da årgangene bliver mindre. De er alligevel gået fra 161 elever i 2019 til 216 i 2023.
- Bare dét at holde status quo er en præstation i sig selv, og at vi så oplever en vækst, det er vi ret begejstrede for, siger Erik Kristensen.
Selvom de ikke kender de præcise årsager til stigningen, så har de et bud på det. De har nemlig gjort meget for at få folkeskole- og efterskoleelever ud på skolen og opleve faget.
- Jeg tror, mange af de unge stadig oplever en kærlighed til at omgås dyr, at arbejde med dyr og få lov til at køre med de store maskiner. Jeg tror, der er noget essentielt i, at man gerne vil arbejde med natur og med noget levende, siger Erik Kristensen.
Store drømme
Både Rasmus Andersen og Anne Vibe har fremtidens drømme og planer klar.
- Når jeg engang er færdig med uddannelsen, vil jeg gerne køre en smule maskinstation, og så smutter jeg til Australien. Ned og køre noget stort dernede, siger han.
Anne Vibe skal være helt tæt med dyrene, når hun er færdig.
- Jeg vil gerne arbejde med malkekvæg og selvfølgelig køre lidt traktor, når der er brug for det i marken, siger hun.