Kommuner når rekordhøje smittetal - men der er et forbehold

Ved indberetning af weekendens testresultater er der sket nogle uregelmæssigheder, der er skyld i høje smittetal mandag, skriver Statens Serum Institut.

Mandag er antallet af bekræftede smittetilfælde højt som aldrig før. 

7.146 er på landsplan testet positive med covid-19, men det skyldes nogle uregelmæssigheder i dagens tal fra Statens Serum Institut. 

De meget høje tal sammenlignet med søndagens tal skyldes ifølge instituttet 'udsving i prøve-flowet, svartid i løbet af weekenden og en generel underliggende stigning i smittet'.

Det betyder, at man har 220.896 prøvesvar at tage udgangspunkt i - modsat søndagens tal, der var baseret på 121.604 tests.

De ekstra høje tal ses også i de kommunale og regionale tal, hvor smittetallene stiger i samtlige kommuner i TV SYDs sendeområde på nær Billund Kommune.

Særligt i Esbjerg, Fredericia og Haderslev kommuner har smitten taget ekstra fat siden fredag. Mandag er de blandt de kommuner med de højeste incidenstal. 

I Esbjerg har tallene været stigende siden fredag, hvor man er gået fra et incidenstal på 447 smittede per 100.000 indbyggere til 577 smittede. I Haderslev er man gået fra et incidenstal på 517 til nu 630. Også Fredericia er gået fra 536 til 606. 

Herunder ser du oversigten over vaccinestatus i din kommune. 

Du kan se, hvor mange der har modtaget første vaccinestik, hvor mange der er færdigvaccineret, og hvor mange der er påbegyndt revaccination med det tredje stik.

Derudover finder du også, hvor stor en procentdel der er vaccineret i de enkelte kommuner,

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa58.62879,657.18277,612.41116,8
Billund21.00978,920.42176,74.32216,2
Esbjerg90.71278,688.04376,218.66316,2
Fanø2.85383,22.79281,474421,7
Fredericia40.7647939.60176,78.92517,3
Haderslev43.41678,442.26576,37.29113,2
Hedensted37.52179,636.43877,38.71718,5
Horsens72.69677,170.12074,416.47217,5
Kolding72.71777,770.31175,215.14716,2
Sønderborg58.62879,657.18277,612.41116,8
Tønder28.68277,827.84675,54.67412,7
Varde39.10278,737.99376,47.95116
Vejen32.95177,331.92774,96.56115,4
Vejle92.41377,889.37575,220.76217,5
I alt692.09278,8671.49676,5145.05116,6
Statens Serum Institut