Tilflyttere fortrækker otte kommuner - seks mister indbyggere

I de seneste 10 år er der kørt flest flyttelæs ind i kystkommunerne i Sydøstjylland, mens flest har forladt de sønderjyske byer.

For et år siden løb Vejle med titlen som Danmarks femte-største kommune og overhalede dermed Esbjerg.

Nu er forspringet udbygget, da Vejle er suverænt den mest populære bosætningskommune i Syd- og Sønderjylland.

Vejle tiltrækker - ligesom de fire andre sydøstjyske kommuner Horsens, Hedensted, Fredericia og Kolding -nye beboere i stort tal.

- Byerne i Sydøstjylland appellerer til  mange, da kommunerne byder på mange af storbyernes fordele og attraktioner samtidig med, at huspriserne er lavere og desuden rummer de mindre byers nærhed og stemning, siger Thor Andersen, der er forskningschef ved Institut for Byggeri, Bolig og Miljø på Aalborg Universitet.

Væksten i antallet af tilflyttere i Vejle har foreløbig stået på i 10 år - og byens borgmester tror på fortsat vækst.

- Vi er glade og stolte, siger borgmester Jens Ejner Christensen, Venstre.
- Vi er glade og stolte, siger borgmester Jens Ejner Christensen, Venstre.
Foto: Tais Tullin, TV SYD

- Vi er glade og stolte. Vi er dog også tilgodeset af vores placering midt i landet og den smukke natur, der omgiver os, siger borgmester Jens Ejner Christensen, Venstre.

 

Kommune
Vejle106.867116.4689.601
Horsens82.215914699.254
Kolding89.07692.9953.919
Fredericia50.09151.3861.295
Hedensted46.01146.731720
Esbjerg115.129115.650521
Billund26.22626.560334
Fanø3.2453.486241
Vejen42.84942.805-44
Varde50.51049.886-624
Haderslev56.31255.518-794
Aabenraa60.02558.735-1.290
Sønderborg76.37774.083-2.294
Tønder39.69537.174-2.521
I alt844.62886.294618.318