TV der bevæger dig

Hedensted ramt af faldende børnetal

Hedensted Kommune har knap 500 færre børn end for fire år siden. Det er et fald på hele 14 procent. Foto: Hans Lausten, TV SYD

Hedensted Kommune har knap 500 færre børn end for fire år siden. Det er et fald på hele 14 procent. Foto: Hans Lausten, TV SYD

1 af 2

På fire år er der blevet syv procent færre børn mellem nul og fem år i Syd- og Sønderjylland. Det mærker de i første omgang i daginstitutionerne.

Antallet af små børn falder overalt i Danmark.

Vi har fastholdt alle vores skoler og institutioner, så det gode børneliv og familieliv fortsat kan leve ude i vores små byer. Det håber vi så vil øge bosætningen, når nu børnetallet begynder at stige igen.

Ole Vind, fmd., udvalget for læring, Hedensted Kommune 

På fire år er der blevet syv procent færre børn mellem nul og fem år i Syd- og Sønderjylland. Det mærker de i første omgang i vuggestuer og børnehaver - senere vil de også mærke det i folkeskolerne. 

Værst ser det ud i Hedensted Kommune. Der har de nu knap 500 færre børn end for fire år siden. Det er et fald på hele 14 procent. 

- For cirka 10 år siden sendte vi 35 børn afsted til skolen. Og så er det faldet støt siden. Sidste år sendte vi 16 afsted, fortæller Jeanne Andersen, konstitueret leder i Børnehuset Stouby. 

Hedensted Kommune har knap 500 færre børn end for fire år siden. Det er et fald på hele 14 procent. Foto: Hans Lausten, TV SYD

I Syd- og Sønderjylland er antallet af små børn faldet med syv procent. I Hedensted Kommune er det endda faldet med 14 procent.

For cirka 10 år siden, der sendte vi 35 børn afsted til skolen. Og så er det faldet støt siden. Sidste år sendte vi 16 afsted.

 Jeanne Andersen, konstitueret leder, Børnehuset Stouby.

Udviklingen giver færre børn i børnehaverne, i skolerne og i foreningslivet. Og det er ikke helt uventet, siger Ole Vind, (V), formand for udvalget for læring i Hedensted Kommune: 

- Vi ved jo, at det er primært firserforældrene, der er her nu, og de er ikke så mange. Der har været en økonomisk krise. Det har vi også kunnet forudse.

Et bredt politisk flertal har lagt kursen i Hedensted Kommune

- Vi har fastholdt alle vores skoler og institutioner, så det gode børneliv og familieliv fortsat kan leve ude i vores små byer. Det håber vi så vil øge bosætningen, når nu børnetallet begynder at stige igen, siger Ole Vind.

Tabellen viser, hvordan børnetallet har udviklet sig i de forskellige kommuner fra 2012 til 2016.

20122016+/-
Billund17571637-6,80%
Esbjerg76697423-3,20%
Fanø169148-12,90%
Fredericia34393225-6,20%
Haderslev36573289-10,10%
Hedensted34282943-14,10%
Horsens63856224-2,50%
Kolding65856153-6,60%
Sønderborg47794262-10,80%
Tønder23272194-5,70%
Varde34413110-9,60%
Vejen30952766-10,60%
Vejle80167628-4,80%
Aabenraa38213391-11,20%

 

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden