Smitten har stabiliseret sig i landsdelen

Størstedelen af kommunerne i landsdelen falder i smittetilfælde sammenlignet med onsdagens tal. Det gør begge regioner også.

Coronasmitten har stabiliseret sig i de 14 kommuner, som TV SYD dækker - i hvert fald for nu.

Det viser torsdagens smittetal fra Statens Serum Institut.

Det er nemlig femte dag i træk, at der er blevet registreret omkring 15.000 smittetilfælde over de seneste syv dage i landsdelen.

Torsdag blev der helt præcist registreret 15.295 smittetilfælde over den seneste uge, hvilket er 50 personer flere sammenlignet med onsdagens tal.

Og når vi er ved sammenligningen med gårsdagens tal, har størstedelen af kommunerne færre smittede torsdag end onsdag.

Der er tale om otte kommuner som Tønder, Sønderborg og Horsens, hvilket også betyder, at de resterende seks kommuner mærker en fremgang. Den er dog beskeden.

På regionsniveau går også både Region Midtjylland og Syddanmark tilbage i smittetilfælde, mens tallet på landplan lyder på 25.751 registrerede tilfælde af covid-19.

De otte kommuner, der går tilbage i smittetilfælde er Fanø, Billund, Hedensted, Horsens, Haderslev, Sønderborg, Aabenraa og Tønder Kommuner. De seks kommuner, der går frem i smittetilfælde er Esbjerg, Varde, Vejle, Fredericia, Kolding og Vejen Kommuner.

Visse kommuner halter efter

På vaccinefronten ligger alle 14 kommuner sammenlagt over landsgennemsnittet, når det kommer til alle tre vaccinekategorier - nemlig førstegangsvaccination, færdigvaccination og revaccination.

Når man kigger på andelen af førstegangsvaccinerede og færdigvaccinerede, så er der særligt tre kommuner, der skiller sig ud.

Aabenraa, Tønder og Horsens Kommuner ligger således længst fra langsgennemsnittet, der er henholdvis 82,3 procent for førstegangsvaccination og 79,8 procent for færdigvaccination.

Alle tre kommuner ligger under 79 procent, når det kommer til andet stik, mens 80,4 procent af befolkningen i Aabenraa Kommune har fået første stik.

Herunder kan du se, hvordan det går med smitten i din kommune:


Herunder kan du se, hvordan det ser ud med vaccinationer i din kommune:

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa47.16580,445.94178,332.55955,5
Billund22.15783,121.5938115.16856,9
Esbjerg95.56882,893.02480,663.77755,2
Fanø2.96786,52.90484,62.24865,5
Fredericia42.94583,241.8248129.89057,9
Haderslev45.53382,344.29180,130.63255,4
Hedensted39.52083,938.50781,827.59158,6
Horsens76.71381,174.40378,750.97353,9
Kolding76.80882,174.7908050.30553,8
Sønderborg61.52483,459.61980,942.62957,8
Tønder29.87081,129.04678,920.36755,3
Varde41.13182,840.00880,628.52957,5
Vejen34.9208233.92379,723.53355,3
Vejle97.6818295.12779,964.08753,8
I alt714.50282,6695.00080,4482.28856,6
Kilde: Statens Serum Institut