TV der bevæger dig

Syd- og Sønderjylland siger nej

Det bliver et klart nej.

Alle stemmer er nu talt op og resultatet bliver et klart nej. Syd- og sønderjyderne stemte mere nej end resten af landet.

Det ligger helt fast, at flertallet af vælgerne her i TV SYDs sendeområde siger nej. Endda meget mere rungende end resten af landet, hvor 53 pct stemte nej.

I Syd- og Sønderjylland stemte næsten 56 pct. nej. Helt nøjagtigt 55,7 pct.

Tallene herunder viser antallet af ja- og nej-stemmer.

ByJANEJ
Aabenraa1357216836
Esbjerg by1237420128
Esbjerg omegn1293215759
Fredericia1083015591
Kolding nord1079411022
Kolding syd1070213792
Haderslev1301817036
Hedensted1071514401
Horsens1837125505
Sønderborg1754121821
Tønder890311057
Varde1254313887
Vejen1622419663
Vejle Nord1379814249
Vejle Syd1341215663

Sådan faldt stemmerne:

  • Aabenraa: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Esbjerg by: JA: 38,1 %. Nej: 61,9 %.  
  • Esbjerg omegn: JA: 45,1 %. Nej: 54,9 %.
  • Fredericia: JA: 41 %. Nej: 59 %.
  • Haderslev: JA: 43,3 %. Nej: 56,7 %.
  • Hedensted: JA: 42,7 %. Nej: 57,3 %.
  • Horsens: JA: 41,9 %. Nej: 58,1 %.
  • Kolding Nord: JA: 49,5 %. Nej: 50,5 %.
  • Kolding Syd: JA: 43,7 %. Nej: 56,3 %.
  • Sønderborg: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Tønder: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Varde: JA: 47,4 %. Nej: 52,5 %.
  • Vejen: JA: 45,2 %. Nej: 54,8 %.
  • Vejle Nord: JA: 49,2 %. Nej: 50,8 %.
  • Vejle Syd: JA: 46,1 %. Nej: 53,9 %.

De røde felter markerer stederne, hvor der er blevet stemt nej. Grønne felter markerer ja.

 

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden