Se hvor de får flest penge tilbage fra skat

2,5 milliarder kroner er på vej tilbage til skatteborgerne i de 14 kommuner, som TV SYD dækker.Her kan du se, hvordan den gennemsnitlige returskat fordeler sig alt efter, hvilken kommune du bor i.

På Fanø får de gennemsnitlig 1.761 kroner mere tilbage i skat end i Sønderborg Kommune. I de 14 kommuner, som TV SYD dækker, udgør den gennemsnitlige overskydende skat 5.002 kroner mod 5.063 kroner på landsplan.

Her kan du se hvor mange, der får penge retur i de enkelte kommuner - og hvor stort det samlede beløb er og til sidst den gennemsnitlige overskydende skat:

1
2Varde29.537158.430.6535.364
3Kolding57.360299.388.9085.219
4Hedensted25.242131.454.7645.208
5Billund14.54473.240.9985.036
6Esbjerg70.132350.933.3125.004
7Vejen24.221121.167.7665.003
8Vejle66.209330.229.0124.988
9Horsens54.052266.616.0404.933
10Aabenraa35.163173.093.7804.923
11Tønder21.699105.948.4544.883
12Haderslev33.326155.837.5724.676
13Fredericia30.989137.343.6464.432
14Sønderborg44.680191.995.3454.297