Flere vil studere i Syd- og Sønderjylland

Kun Designskolen i Kolding og UC SYD kan notere sig færre ansøgere end sidste år til sine uddannelser. Alligevel kan rektoren på UC SYD leve med endnu en nedgang for femte år i streg.

Onsdag klokken 12 var sidste chance for at søge ind på en videregående uddannelse.

Overordnet går ansøgningsprocenterne frem for de syd- og sønderjyske uddannelser, hvor syv ud af ni uddannelsesinstitutioner oplever en samlet fremgang af ansøgninger på tværs af sine uddannelser.

Værst står det dog til med Designskolen i Kolding, hvor man går tilbage med hele 18 procent sammenlignet med sidste år.

Trods faldet har Designskolen flere førsteprioriteringsansøgninger i år sammenlignet med for fire og fem år siden.

Designskolen er dog ikke den eneste uddannelsesinstitution, der går tilbage. Mere beskedent mærker UC SYD en tilbagegang med 71 ansøgninger - svarende til et fald på fire procent - og det er et tal, som rektor Alexander von Oettingen kan leve med.

- Det er rigtigt, at tallene er nedadgående, og det er ikke godt. Når det er sagt, så er nedgangen så tilpas lille, at vi alt andet lige kan sige: 'Okay, det kunne have været værre', når man ser på, hvilke udfordringer vi står over for, siger Alexander von Oettingen.

Antallet af kvote 1-ansøgere på syd- og sønderjyske uddannelsesinstitutioner
20192020202120222023Ændring fra 2022 til 2023: AntalÆndring fra 2022 til 2023: Procent
Erhvervsakademi SydVest6295725695786537513
IBA Erhvervsakademi Kolding5215215484114645313
Designskolen Kolding201200246301248-53-18
Fredericia Maskinmesterskole 11010698838856
Professionshøjskolen UC Syddanmark2.3112.2172.0911.6991.628-71-4
Professionshøjskolen VIA University College8.1438.3218.3106.5327.24471211
Syddansk Universitet6.2236.3535.9395.2445.77653210
Erhvervsakademi Dania1.1151.1251.125750807578
UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole4.6264.7334.3843.4643.5771133
Kilde: Uddannelses- og Forskningsstyrelsen

Rektoren fortæller, at UC SYD hovedsageligt står over for tre problemstillinger.

For det første søger mange af de unge mod de store byer, og det efterlader et mindre udvalg til uddannelserne i det syd- og sønderjyske, som også har en demografisk udvikling ifølge rektoren. Og slutteligt giver de uddannelser, som UC SYD uddyber, ikke en tilpas attraktiv profession i de unge mennesker øjne, luder det.

- Det betyder også, at vi har en klar opgave i at gøre opmærksom på, at disse uddannelser er meningsfyldte.

Og hvis den plan ikke lykkes, kan det betyde fyringer på sigt og et fald i undervisningskvalitet.

- Jeg frygter, at vi ikke kan opretholde kvaliteten på vores uddannelser, da vi bliver finansieret gennem undervisningsaktivitet. Det vil sige, at hvis vi ikke har et bestemt antal studerende i vores klasselokaler, så bliver det for dyrt for os, og så begynder det at gå ud over kvaliteten, siger UC SYD-rektoren.

Rektor på UC Syd, Alexander von Oettingen, er glad for optaget på pædagoguddannelsen i Tønder.
Rektor på UC Syd, Alexander von Oettingen, er glad for optaget på pædagoguddannelsen i Tønder.
Foto: UC Syd

En ny uddannelse ser dagens lys

Der er dog glæde at spore hos UC SYD denne onsdag.

Det står nemlig klart, at 23 personer ønsker at studere pædagog på UC SYD's nyoprettede uddannelse i Tønder. Et tal, som overgår forventningerne.

- Jeg er rigtig imponeret over, at så mange vil læse til pædagog i Tønder. Det havde jeg ikke troet. Vi havde regnet med et sted mellem 15 og 20, og det er dejligt at se, at vi kan overgå vores egen forventning, siger Alexander von Oettingen.

Udsigten til et godt optag på pædagoguddannelsen i Tønder kommer belejligt for branchen. Onsdag kunne BUPL, Danmarks største fagforening for pædagoger, konstatere, at der endnu en gang mangler pædagogstuderende.

Om ti år forventes der ifølge organisationen at mangle 8000 pædagoger på landsplan.

Den nye pædagoguddannelse i Tønder opstarter sit første hold efter sommerferien 2023, og her er der mulighed for endnu flere pædagogstuderende. I alt har 45 studerende nemlig søgt om optagelse på pædagoguddannelsen ved sommeropstart.