Vi er foran landsgennemsnittet i alle vaccinekategorier

Syd- og Sønderjylland ligger over landsgennemsnittet i alle kategorier, hvad vaccineringerne angår - og antallet af vaccinerede stiger fortsat.

Både antallet af førstegangsvaccinerede og færdigvaccinerede ligger over 80 procent i Syd- og Sønderjylland onsdag.

Mere specifikt hedder tallet henholdsvist 82,6 procent og 80,3 procent, der har modtaget vaccinerne. 

Det er også højere end landsgennemsnittet, der hedder 82,2 procent og 79,6 procent.

Det viser dagens vaccinetal fra Statens Serum Institut.

Siden tirsdag er andelen af førstegangsvaccinerede steget med 2,6 procentpoint, mens tallet for færdigvaccinerede byder på en stigning på 1,9 procentpoint.

Også for antallet af syd- og sønderjydere der har taget imod første revaccination, ligger vi højere end landsgennemsnittet.

Der er 56,1 procent af befolkningen, i det område TV SYD dækker, der har fået dén. Og det er 1,5 procentpoint højere end gennemsnittet på landsplan, der hedder 54,6 procent.

Smitten stiger

Onsdag er der i Syd- og Sønderjylland 15.245, der er blevet smittet med coronavirus de seneste syv dage.

Det er en stigning på 151 siden tirsdag, selvom smitten falder i seks ud af 14 kommuner, som TV SYD dækker. Det gør sig gældende i Varde, Hedensted, Horsens, Haderslev, Sønderborg og Aabenraa kommuner.

Pressemøde onsdag klokken 18

Onsdag klokken 18 har Sundhedsministeriet indkaldt til pressemøde. Det oplyser de i en pressemeddelelse.

Mødet vil handle om den aktuelle status på covid-19.

Til stede pressemødet vil være sundhedsminister Magnus Heunicke (Socialdemokratiet), kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), direktør i Statens Serum Institut Henrik Ullum og direktør i Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm.

Herunder kan du se, hvordan det ser ud med vaccinationer i din kommune:

KommunePåbegyndtAndel i %FærdigAndel i %1. RevaccineretAndel i %
Aabenraa47.15380,445.91078,332.29855,1
Billund22.1398321.51680,715.02956,4
Esbjerg95.53682,792.86580,462.93054,5
Fanø2.96686,52.90384,62.24265,4
Fredericia42.92683,241.77280,929.62857,4
Haderslev45.52182,344.2658030.32154,8
Hedensted39.49283,938.42981,627.34958,1
Horsens76.67481,174.20978,550.49753,4
Kolding76.79082,174.70179,949.74153,2
Sønderborg61.49483,459.51980,742.28957,4
Tønder29.85281,129.00678,820.11054,6
Varde41.11382,839.95780,528.32857
Vejen34.9128233.87179,523.33854,8
Vejle97.6498294.99779,863.32853,2
I alt714.21782,6693.92080,3477.42856,1
Statens Serum Institut

Herunder kan du se, hvordan det går med smitten i din kommune: